Rękawice medyczne - rodzaje, zastosowanie, ochrona

Rękawice medyczne - rodzaje i zastosowanie

Dobre zabezpieczenie dłoni to podstawa w pracy lekarza, pielęgniarki, stomatologa czy kosmetyczki. Rękawice jednorazowe wykonane mogą być z wielu materiałów. Choć najbardziej popularny i rozpoznawalny jest lateks istnieją także innego rodzaju rękawice. Sprawdź poniżej jakie są alternatywny.


Rękawice medyczne https://lines.com.pl/oferta/dzial-medyczny/rekawice/ lateksowe

Najczęściej spotykane, zwłaszcza w ośrodkach zdrowia. Charakteryzują się dużą elastycznością oraz dopasowaniem do kształtu dłoni. Rękawice lateksowe są wytrzymałe i chronią przed różnego rodzaju wydzielinami jak i chemikaliami. Można je znaleźć w wielu opcjach kolorystycznych, a także z pudrem w środku.


Rękawice medyczne nitrylowe

Otóż, rękawice medyczne nitrylowe są najczęstszą alternatywą dla tych lateksowych. Wykonane są z tworzywa sztucznego, kauczuku. Tego typu rękawice są bardziej wytrzymałe i odporne na przetarcia oraz urazy mechaniczne.


Rękawice medyczne winylowe

Wykonane są z PCV. Mają największy poziom ochrony z trzech wymienionych przez nas rodzajów na środki chemiczne i różnego rodzaju drobnoustroje. Niestety nie są tak elastyczne i nie dopasowują się idealnie do dłoni. Rozmiar rękawic winylowych musi zostać starannie wybrany.


Wszystkie trzy rodzaje rękawic medycznych mają za zadanie chronić przed drobnoustrojami oraz środkami chemicznymi. Niektóre robią to lepiej, inne gorzej. Każda z wybranych przez nas rękawic może być stosowana w gabinetach kosmetycznych, salonach tatuażu, gabinetach stomatologicznych, gabinetach zabiegowych czy lekarskich.